Jaką zastosować przepompownię wewnątrz budynku

W wielu miejscach niemożliwe jest połączenie bezpośrednie domowej kanalizacji z ogólną siecią kanalizacyjną. W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie przepompowni. Żeby przygotowania i jej instalacja przebiegły bezproblemowo, dobrze jest zastosować się do kilku praktycznych porad. Warto również skonsultować dobór urządzenia i wybrać sprawdzonego producenta.

Przepompownia wewnętrzna – czym jest i jak działa?

Częstym problemem w wielu domach jest niemożność podłączenia domowej kanalizacji do systemu ogólnospławnej kanalizacji. Przyczyny są różnorakie, ale najczęściej spotykanymi są brak swobodnego spadku (metoda grawitacyjnego odprowadzania ścieków) albo zbyt duża odległość. Dodatkowo, w obliczu częstszych nawałnic trzeba również zwrócić uwagę na kwestię przepływu zwrotnego. Kanalizacja niezabezpieczona przed cofką to prosta droga do zalania pomieszczeń umiejscowionych poniżej poziomu zalewania. Z tych powodów coraz więcej osób decyduje się na montaż przepompowni wewnątrz domu, najczęściej w piwnicy lub innym, położonym poniżej poziomu gruntu, pomieszczeniu technicznym.

Przepompownie składają się ze zbiornika, pompy lub pomp, orurowania oraz urządzeń sterujących. Zbiornik najczęściej wykonany jest z tworzywa sztucznego odpornego na działanie zawartych w ściekach związków chemicznych. Pompa to główny element urządzenia, jego serce – automatycznie tłoczy ścieki po osiągnięciu pewnego poziomu. Współcześnie niezbędnym elementem jest również zawarta w przepompowni elektronika, głównie czujniki i urządzenia sterujące. Kontrolują one pracę, sprawiając, że przepompownie są praktycznie bezobsługowe.

Na co zwrócić uwagę przy zabudowie przepompowni

Decydując się na przepompownię, musimy dokładnie przyjrzeć się warunkom panującym w domu. Pierwsze, co powinniśmy zrobić, to określenie rodzaju ścieków, do których ma być przeznaczone urządzenie. Ścieki dzielimy na szare (np. woda deszczowa, woda z pralki, zmywarki, wanny lub prysznica), które nie zawierają fekaliów, oraz czarne (z toalet), czyli fekalne. W drugim przypadku nie wszystkie urządzenia nadają się do ich pompowania, więc wybór niewłaściwego może skutkować jego zniszczeniem, a konsekwencji remontem i dodatkowymi kosztami. Warto również pamiętać, że ścieki domowe nie powinny mieszać się z wodą deszczową – do niej należy stosować osobne rozwiązania odwodnieniowe.

Wybór i montaż przepompowni najlepiej jest powierzyć wykwalifikowanym fachowcom. Określą oni najlepiej miejsce posadowienia urządzenia, dobiorą konkretny wariant do najlepszej wersji zabudowy w danej sytuacji budowlanej, określą też rodzaj ścieków, a także przedstawią możliwość odprowadzania ścieków podczas przepływu zwrotnego. Mając taką wiedzę, łatwiej dokonać trafnego wyboru najlepszej przepompowni i mieć zapewnione bezpieczeństwo i spokój na lata.

Zabudowa na swobodnym przewodzie

Jeśli decydujemy się na przepompownię w starym budynku, dobrym i ekonomicznym rozwiązaniem będzie zastosowanie urządzenia możliwego do instalacji na swobodnym przewodzie. Pozwoli to ograniczyć nakłady budowlane i finansowe związane z ponownym projektowaniem i układaniem przewodów kanalizacyjnych – mówi Paweł Zieliński, Menedżer d/s Przemysłu OEM z firmy Kessel.

Najważniejszą kwestią, o której należy pamiętać w wypadku zabudowy na swobodnym przewodzie (ale również zabudowy podłogowej) jest odpowiedni wybór miejsca montażu. Przepompowni nie należy instalować bezpośrednio na głównym przewodzie odprowadzającym, gdyż w wypadku przepływu zwrotnego może to skutkować zalaniem także pomieszczeń położonych powyżej poziomu zalewania.

Dobór urządzenia będzie też zależeć od wielkości pomieszczenia oraz ilości osób w domu. W wypadku niewielkich powierzchni i ścieków czarnych (fekalnych) dobrze sprawdzi się pomporozdrabniacz Minilift F firmy Kessel. Cechuje się on niewielkimi wymiarami i można go zamontować bezpośrednio za muszlą WC. Wyposażony jest w pneumatyczne rozpoznawanie poziomu ścieków, a także filtr z węglem aktywnym, który uniemożliwiaj przedostawanie się nieprzyjemnych zapachów. Zainstalowany w pompie rozdrabniacz gwarantuje, że nie dojdzie do zatkania kanalizacji.

Urządzeniem, które nie tylko przepompuje ścieki czarne, ale również ochroni domową kanalizację przed przepływem zwrotnym jest zawór przeciwzalewowy z pompą Pumpfix F. W trybie normalnym tłoczy on ścieki z wykorzystaniem naturalnego spadku, ale w razie wystąpienia cofki napór ścieków zamyka klapę, uniemożliwiając ich dostanie się do wnętrza domu. Zawór również można zainstalować na swobodnym przewodzie kanalizacyjnym. Urządzenie sterownicze Comfort cały czas będzie czuwać nad jego bezawaryjną pracą. Dostępna jest również wersja do zabudowy w płycie podłogowej.

 

Montaż przepompowni w podłodze

Nieco więcej pracy trzeba będzie wykonać w wypadku zabudowy w podłodze. Choć możliwe jest to w wypadku istniejących domów, wiązać się to może z nieco większym nakładem pracy, dlatego ten wariant dobrze jest rozpatrzeć na etapie planowania inwestycji budowlanej. Pozwoli to dokładnie zaprojektować niezbędną przestrzeń, gdyż przepompownie zabudowane w podłodze muszą mieć zapewniony swobodny dostęp do konserwacji. Ważne jest także dopilnowanie szczelnego wykonania połączenia nasady i pokrywy przepompowni z podłogą.

W wypadku zabudowy podłogowej należy pamiętać, że średnica rurociągu tłocznego powinna być dostosowana do prędkości spływania ścieków. Jeśli prędkość będzie zbyt mała, zwiększy się prawdopodobieństwo zatkania. Nie może być również za duża, gdyż może to doprowadzić do spadku efektywności całości.

Jeżeli mamy do dyspozycji niewielką przestrzeń oraz odprowadzamy tylko ścieki szare, świetnie się sprawdzi niewielkich rozmiarów przepompownia Minilift S. Występuje w opcji z czarną pokrywą albo z pokrywą do wypełnienia płytkami, co zapewni jednolity układ aranżacji wykończenia posadzki.

 

W zabudowie podłogowej niezwykle istotna jest łatwość konserwacji. O ile montażu powinien dokonywać wykwalifikowany specjalista, o tyle najbardziej podstawowe prace konserwacyjne powinien być w stanie przeprowadzić samodzielnie każdy użytkownik. W tym celu należy zastosować urządzenia, do których konserwacji nie są konieczne żadne narzędzia, a także zwrócić uwagę na pokrywę, która powinna być szczelna, ale jednocześnie łatwa do zdjęcia. Szczelne powinny być również połączenia rurowe, zarówno kanalizacyjne, jak i odpowietrzające. Ważnym aspektem jest głośność pracy urządzenia – prawidłowo zaprojektowane odwadnianie powinno odbywać się bezobsługowo i jak najciszej.

 

Doskonałym przykładem uniwersalnego urządzenia dostosowanego do zabudowy w płycie podłogowej jest przepompownia Aqualift F Compact firmy Kessel, która występuje też w wersji wolnostojącej. Dzięki wpustowi zintegrowanemu z pokrywą może służyć również jako odwodnienie punktowe. To urządzenie można również zabudować w betonie wodoszczelnym, co zapewnia skuteczną ochronę przed przesiąkającą wodą. Aqualift F Compact wyposażona została w jedną lub dwie pompy typu SPZ, które tłoczą i rozdrabniają ścieki. Jej zbiornik wykonano z odpornego na działanie związków chemicznych tworzywa sztucznego, a całością pracy pomp kieruje urządzenie sterownicze Comfort. Na bieżąco pracę urządzenia monitoruje system samodiagnozy SDS.

Bez względu na sposób zabudowy przepompownie powinny być regularnie serwisowane. To, jak również jej zabudowę, wybór odpowiedniego urządzenia i montaż najlepiej jest powierzyć ekspertowi. Firma Kessel oferuje nie tylko szeroki wybór odwodnień, ale również zapewnia wsparcie projektowe i montażowe. Może również przygotować rozwiązanie dostosowane do indywidualnych wymagań, co pozwoli odprowadzić ścieki z domu oraz ochroni przed przepływem zwrotnym.


rozne   poradnik   wiadomości