Materiał kompozytowy na taras – Inoutic radzi jaki wybrać

Wysoka trwałość, łatwa konserwacja i długa żywotność – między innymi dzięki tym cechom materiały kompozytowe łączące drewno i tworzywa sztuczne stały się w ciągu ostatnich lat bardzo popularne, zwłaszcza przy budowie tarasów i powierzchni dookoła basenów. Wraz z większym popytem na deski kompozytowe, na rynku pojawiło się jednak wiele imitacji niskiej jakości. Jak je od siebie odróżnić i jak wybrać produkt, który pozwoli nam cieszyć się pięknym tarasem przez wiele lat?  

Dobra okazja – czy na pewno? 

Oferta materiałów kompozytowych przeznaczonych do stosowania zewnętrznego jest bardzo duża. Niestety, oprócz produktów premium renomowanych marek, na rynku znajdziemy również tańsze zamienniki, które nie gwarantują podobnej jakości i narażają nas na większe koszty związane z naprawą i konserwacją. 

– Klienci często są kuszeni przez okazje, takie jak materiały z tworzyw drzewnych za pozornie świetne ceny za m2, nie zdając sobie sprawy, że tańsze wersje mają znacznie gorsze właściwości. Produkty te muszą być łączone z krótszymi odstępami (30-40 cm) i dlatego wymagają więcej materiału do łączenia i podstaw, w przeciwieństwie do materiałów premium, gdzie odległość 50 cm jest wystarczająca – mówi Krzysztof Kalita, manager produktu w Inoutic, produkującym certyfikowane deski kompozytowe Twinson.

Przy zakupie produktu niższej jakości musimy liczyć się z tym, że pierwsze oznaki uszkodzenia pojawią się już wkrótce. Wystarczy, że w tym samym czasie na tarasie pojawi się wiele osób, które będą się po nim energicznie poruszać, np. tańczyć. 

Deski kompozytowe Twinson wytrzymują ciężar aż do 1800 kg/m2. W przypadku innych materiałów, wytrzymałość wynosi zaledwie 450 kg/m2.

W roli głównej: drewno i tworzywo sztuczne 

Aby dokonać dobrego wyboru, konieczne jest dokładne porównanie dostępnych produktów. Na co zwrócić uwagę? Materiały kompozytowe są wykonane z mąki drzewnej, drobnych trocin lub miazgi (z łuski ryżu lub papieru pulchnego) zmieszanych ze spolimeryzowanym tworzywem sztucznym. W deskach najwyższej jakości stosunek drewna i tworzywa sztucznego wynosi około 50:50. Jeśli zawartość drewna jest znacznie niższa, materiał będzie miał nienaturalny wygląd, a taras nie będzie prezentował się elegancko. Co więcej, jego powierzchnia może być bardzo śliska. Z drugiej strony, jeśli materiał wydaje się kruszyć, prawdopodobnie składa się ze zbyt dużej ilości masy włóknistej, co skutkuje mniejszą trwałością.

Jeśli materiał się kruszy, z całą pewnością nie powinniśmy go wybierać. 

Który plastik jest właściwy?

Kupując deski kompozytowe, zwróćmy uwagę na to, by zawierały polichlorek winylu (PVC), który jest wytrzymały i dostępny w wielu wersjach, inaczej niż inne polimery, takie jak polietylen o dużej gęstości (HDPE), polipropylen (PP) lub polil-L-laktyd (PLLA), które są o wiele bardziej miękkie. Wykonane z nich deski są znacznie mniej odporne na wstrząsy spowodowane spadającymi przedmiotami, przenoszonymi meblami lub wysokimi obcasami, dlatego łatwo je uszkodzić.

– Tworzywo sztuczne zastosowane w systemie tarasowym Twinson chroni taras przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wodę i dużym obciążeniem, zapobiega także rozwojowi pleśni. Tańsze materiały mogą chłonąć wodę i mieć znacznie większą rozszerzalność cieplną. Jeśli system tarasowy nie jest wykonany z materiałów wyższej jakości, wilgoć oraz temperatura mogą powodować ich zginanie, luzowanie, a nawet pękanie – tłumaczy Krzysztof Kalita.  

Deski kompozytowe najwyższej jakości są również odporne na ogień, dlatego nawet jeśli podczas grillowania na taras spadnie kawałek gorącego węgla, na jego powierzchni nie zostanie żaden ślad.  

System tarasowy Twinson wykonany jest z ognioodpornego materiału o działaniu samogasnącym. 

Certyfikaty i gwarancja 

Odporność na wodę, ogień i wstrząsy, ekologiczność, elastyczność – to tylko wybrane właściwości materiałów kompozytowych, na które zwracają uwagę kupujących zachwalający je sprzedawcy. Jednak nie wszyscy producenci są w stanie poprzeć te obietnice rzeczywistymi dowodami, takimi jak: jak wyniki testów, certyfikaty lub testy bezpieczeństwa. Przed zakupem warto zapytać w jaki sposób dana wartość została przetestowana i poprosić o okazanie certyfikatu jakości. Tarasy Twinson posiadają Certyfikat Jakości Niemieckiego Instytutu Drewna VHI oraz Certyfikat PEFC, który gwarantuje, że drewno pozyskiwane do jego produkcji pochodzi z lasów objętych międzynarodowym programem zrównoważonej gospodarki. Dlatego też wybierając je mamy pewność, że nasz taras będzie nie tylko pięknie się prezentował przez wiele lat, ale jest także w pełni ekologiczny. 

 

źródło: Inoutic


wokol