Nowe życie poddasza

Któż nie chciałby urządzić się w klimatycznym, wyjątkowym pokoju na poddaszu? Oglądanie gwiazd z łóżka to rozrywka, której nic nie dorówna. Jak jednak poradzić sobie ze wszystkimi niedogodnościami, które poddasze oferuje w pakiecie z całym swoim urokiem?

Mamy dom ze strychem, który zazwyczaj pełni funkcję składowni. Kiedy patrzymy na tę rozległą zimną przestrzeń, trudno czasem wyobrazić sobie, jakie wnętrzarskie dzieło sztuki mogłoby w tym miejscu powstać. Tym bardziej, że strych pod względem architektonicznym nie jest najprostszy do zagospodarowania. Aranżacja poddasza wymaga więc przemyślenia. Od czego zacząć?

Trudy architektury

To, jak zaaranżujemy poddasze, zależy nie tylko od naszego gustu, ale również przestrzeni, jaką mamy do dyspozycji. Kształt i kąt nachylenia dachu są tu nie bez znaczenia – fantazyjne skosy, które są konsekwencją dachu wielopołaciowego, uatrakcyjniają nasze wnętrze, ale też sprawiają pewne trudności w aranżacji. Istotne są również wysokość ścianki kolankowej, miejsce komina i rozmieszczenie słupów.

Na początek sprawdźmy, w którym miejscu umieszczono elementy konstrukcji dachu. Sposób rozmieszczenia słupów jest o tyle ważny, że wpływa na ustawność naszej przestrzeni – słupy nie powinny więc znajdować się na środku pokoju, niedaleko drzwi lub w rogach. Kolejna rzecz to wysokość ścianek kolankowych – najdogodniejsza wysokość to ok. 140-150 cm, przy takich konstrukcjach będziemy mogli swobodnie poruszać się po poddaszu, bez konieczności pochylania głowy.

Izolacja na poddaszu

Izolacja poddasza to naprawdę bardzo ważny temat. Dlaczego? Ponieważ, jeśli na tym etapie popełnimy błędy, będziemy już stale zmagać się z bardzo niekomfortową temperaturą. Na tyle niekomfortową, że cały urok przebywania na klimatycznym poddaszu – odejdzie. Latem pokój na poddaszu może znacząco się przegrzewać, a temperatura sięgać nawet powyżej 30 stopni. W takim upale z pewnością będziemy unikać miejsca, w które wcześniej włożyliśmy tak wiele pracy. Co więc zrobić? Jeśli jesteśmy na etapie budowy domu, zadbajmy o to, aby dach był porządnie zaizolowany – przepisy budowlane mówią, że w przypadku dachów, które znajdują się nad pomieszczeniami mieszkalnymi, współczynnik przenikania ciepła U nie powinien przekraczać 0,25 W/(m2K). Jeśli jednak na naszym poddaszu odczuwamy wysoką temperaturę latem lub również przeciwnie – chłód zimą, warto zadbać o odpowiednią atmosferę i dobry klimat, stosując innowacyjne rozwiązania. Dziś na rynku jest takich rozwiązań już coraz więcej – np. inteligentna farba, która dzięki zawartym w niej mikrosferom, skutecznie izoluje ściany budynku i realnie wpływa na temperaturę wewnątrz – Termointeligenta farba ◦CIQ sprawia, że zimą ściany w naszym domu są wyraźnie cieplejsze, a temperatura wyższa – natomiast latem, temperatura w pokoju obniża się, co sprawia, że odczuwamy rześką aurę. – zapewnia Waldemar Sas, Brand Manager Termointeligentnej Farby CIQ – to doskonałe rozwiązanie właśnie na poddasze, które bardzo trudno jest efektywnie zaizolować.

Kunszt aranżacji

Większość szczęśliwych posiadaczy poddasza najchętniej urządza na nim sypialnię. I słusznie, bo to strefa najlepiej wydzielona i intymna. Tyle tylko, że czasem trzeba się nieźle nagłowić, aby ze wszystkich słupów, skosów i więźb uczynić atut, a nie przeszkodę w aranżacji. Jeśli chodzi o umeblowanie takiego wnętrza, to z pewnością najlepszym rozwiązaniem będą meble pod wymiar, ponieważ dzięki nim maksymalnie wykorzystamy nieporęczne powierzchnie.  Jeśli nasz dach opada na niski stopień, warto w tych miejscach zainwestować w niewysokie, ale bardzo głębokie szuflady. Ciekawym pomysłem aranżacyjnym jest również wykorzystanie krokwi, czyli widocznych elementów dachowych – to one nadają wnętrzu ten specyficzny charakter, dlatego warto je wyeksponować. Można pomalować je na jakiś charakterystyczny kolor, lub ciekawie wykorzystać, nadając im formę wieszaka czy drabinki, po której będzie wspinał się bluszcz. To również doskonałe miejsce na popularne cotton balls lub sznur małych lampeczek, który nada niezwykły klimat.

 

źródło: Termointeligenta farba ◦CIQ


wnetrza