Budujesz dom? Radzimy, jak wybrać odpowiedni dach

Na samą myśl o budowie własnego domu robi nam się cieplej na sercu. Od razu mamy większą energię, a po zakupie działki z chęcią ruszylibyśmy nawet sami do murowania, aby pragnienie czym prędzej się ziściło. To zaledwie jednosylabowe słowo kryje w sobie wiele pozytywnych emocji. Takiej inwestycji podejmujemy się jednak najczęściej raz lub dwa razy w życiu, dlatego nie warto działać w pośpiechu. Trzeba zadbać o każdy szczegół – od fundamentów aż po dach.

Podejmując się budowy domu, należy zaplanować wszystko skrupulatnie już na etapie projektu. Zanim jednak zastanowimy się nad układem ścian i aranżacją wnętrz, warto pomyśleć o przysłowiowym „dachu nad głową”, który zapewni nam komfort i bezpieczeństwo. To on nadaje kształt i charakter budowli, a ludzi chroni przed niesprzyjającymi warunkami otoczenia. Jaki sprawdzi się najlepiej?

Dach dachowi nierówny

Na wstępie trzeba przemyśleć kształt dachu. Jego forma powinna nie tylko spełniać oczekiwania estetyczne mieszkańców budynku, lecz także pasować do otoczenia – wpisywać się harmonijnie w krajobraz i korespondować z zastałym budownictwem. W Polsce dominują dachy strome, które występują w różnych odmianach – od prostych konstrukcji po bardzo skomplikowane, niemal plastyczne kreacje. Zanim zdecydujemy się jednak na jeden z nich, należy sprawdzić warunki zabudowy i zagospodarowania przestrzennego w miejscu, w którym ma powstać obiekt, gdyż mogą zawierać one wymagany kąt nachylenia zadaszenia. A tylko projekt z nimi zgodny zostanie dopuszczony do realizacji. Opłaca się także przemyśleć, w jaki sposób będziemy chcieli wykorzystać przestrzeń pod dachem – to często determinuje wybór kształtu. Największą popularnością cieszą się dachy dwuspadowe – dwie połacie nachylone pod kątem i czterospadowe – cztery skośne połacie, dwie w kształcie trapezu, a pozostałe dwie – trójkąta. Jeśli planujemy zagospodarować poddasze na cele użytkowe, miejmy na uwadze, że w przypadku drugiej opcji powierzchnia zostanie znacznie ograniczona skosami – choć takie wnętrza odpowiednio zaaranżowane też mają swój urok. Najlepsze wykorzystanie metrażu zapewni natomiast dach mansardowy, który składa się z dwóch lub czterech połaci, części: górnej – o mniejszym nachyleniu oraz dolnej – stromej. Oprócz powyższych do wyboru mamy również: dach jednospadowy, wielospadowy (idealny przy dużych metrażach), namiotowy, naczółkowy czy nowoczesny płaski, na którym można zagospodarować ogród. Każdy z nich ma swoje wady i zalety oraz wiąże się z innym kosztem wykonania – im bardziej wymyślny dach, tym większe koszty.

Materiał ma znaczenie

Gdy już wybierzemy kształt dachu, dzięki któremu nasze przysłowiowe „cztery ściany” staną się wkrótce domem, warto pomyśleć o rodzaju pokrycia. Liczy się bowiem zarówno jego wygląd, jak i wytrzymałość, w tym odporność na czynniki atmosferyczne. Za najbardziej solidne uważane są dachówki ceramiczne, które nadają się nawet do skomplikowanych konstrukcji dachowych. – To niezawodne, w pełni naturalne – budulcem jest bowiem glina – rozwiązanie na pokolenia. Bez problemu wytrzymują ponad 100 lat. Dachówkom ceramicznym niestraszne niesprzyjające warunki atmosferyczne, porywiste wiatry czy obfite opady śniegu. Dodatkowo mogą poszczycić się najlepszymi parametrami wentylacyjnymi wśród pokryć dachowych, dzięki czemu zapewniają optymalny mikroklimat w domu. Wykazują ponadto doskonałe właściwości tłumiące dźwięki, co okazuje się przydatnie nie tylko, gdy mieszkamy blisko ruchliwej ulicy, lecz także podczas ulewnego deszczu i burzy – tłumaczy Michał Kacprzak, Kierownik Akademii CREATON Polska. Do wyboru mamy różne kształty, faktury, wielkości i kolory. Można zatem dobrać je do preferowanego stylu architektonicznego i własnego gustu. Należy pamiętać jednak, że ze względu na swoją wagę, wymagają skonstruowania odpowiedniej więźby dachowej.

Oprócz dachówek ceramicznych doskonale na dachach sprawdzają się również dachówki cementowe. Ich trwałość jest nieco mniejsza – szacuje się, że około 70 lat – choć to i tak wynik wyśmienity. Oba rozwiązania charakteryzują się podobnymi parametrami technicznymi, ale cementowe są trochę lżejsze. Mają zbliżone do dachówek ceramicznych kształty i wymiary. Jest to rozwiązanie estetyczne, funkcjonalne i ekonomiczne zarazem. Wybór pomiędzy wyrobami ceramicznymi a cementowymi zależy w dużej mierze od preferencji inwestora. – Jeśli dom będzie znajdował się w pobliżu terenów zielonych, warto wybrać dachówki ceramiczne angobowane bądź glazurowane, które chronią przed zzielenieniem, np. dachówki holenderskie płaskie „TITANIA” czy marsylki „RATIO” marki CREATON. W przypadku dachówki cementowej podobną funkcję pełnią nowoczesne powłoki stosowane przez CREATON Polska – taką posiada np. dachówka „PROFIL S”. Dzięki nim dach wygląda idealnie przez lata i na długo zachowuje swój ponadprzeciętny blask i głębię koloru – dodaje ekspert.

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej… Trudno się nie zgodzić z tym powiedzeniem. Abyśmy mogli jednak czuć się w nim bezpiecznie, należy skonstruować solidny dach, dzięki któremu będziemy spać spokojnie. Taki komfort zapewnią nam dachówki ceramiczne bądź cementowe.

 

źródło: CREATON POLSKA


dachy