Drewniane deski elewacyjne – co warto wiedzieć na ich temat

Drewniane deski elewacyjne na ścianach domów to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań architektonicznych ostatnich lat. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ dodają budynkom niepowtarzalnego charakteru, ocieplają ich wygląd, a do tego są ponadczasowe. O czym jednak warto wiedzieć decydując się na ich montaż?

Elewacja z drewna to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie naturalny oraz efektowny wygląd domu. Możliwości montażu desek są nieograniczone – mogą być np. układane na wszystkich ścianach budynku, tworząc w ten sposób spójną całość, jak również w formie wstawek pełniących funkcję ozdobną na tle tynkowych fasad. Odpowiednio dobrane spełnią oczekiwania zarówno osób ceniących sobie klasykę w budownictwie, jak również zwolenników minimalistycznego designu. Warto jednak wiedzieć, że na rynku dostępne są różne rodzaje drewnianych desek elewacyjnych, różniących się od siebie właściwościami. Co warto wiedzieć na ich temat i jak wybrać te najbardziej odpowiednie dla siebie?

Deski elewacyjne wykonane z drewna tradycyjnego

Najbardziej popularne rozwiązanie na polskim rynku. Tego rodzaju deski wykonywane są z drewna o różnych właściwościach i barwach, takich jak np. sosna, świerk czy modrzew syberyjski. – W przypadku desek sosnowych musimy pamiętać o tym, że są one bardzo żywiczne i z czasem pojawią się na nich wycieki, które będą negatywnie wpływały na wygląd budynku. Z kolei deski świerkowe to dobre rozwiązanie dla osób, dla których ważną rolę odgrywa cena. Odpowiednie zabezpieczenie desek pozwoli cieszyć się ich wyglądem przez długie lata. Rozsądnym wyborem jest elewacja wykonana z modrzewia syberyjskiego, który charakteryzuje dłuższa żywotność, a także niewielkie przyrosty roczne. Zarówno deski świerkowe, jak i wykonane z modrzewia syberyjskiego możemy pomalować na różne kolory, uzyskując w ten sposób dowolny efekt wizualny. Musimy jednak pamiętać o tym, że wymagają one regularnych renowacji, mniej więcej co 3-5 lat, w zależności od użytych środków zabezpieczających – mówi Kinga Liebchen z firmy Komplex Market, importera i dystrybutora wysokiej jakości profili drewnianych. Warto wspomnieć także, że decydując się na zakup desek z drewna tradycyjnego najlepiej jest wybrać takie, które produkowane są w dużych europejskich fabrykach, ponieważ wtedy mamy gwarancję wysokiej jakości produktu, co z kolei przekłada się na dłuższą żywotność elewacji.

Deski elewacyjne wykonane z drewna modyfikowanego termicznie

Na polskim rynku dostępne są również deski z drewna modyfikowanego termicznie. To dobre rozwiązanie dla osób, które chciałyby zamontować elewację raz i nie martwić się o jej wygląd i zabezpieczanie przez wiele następnych lat. – Drewno poddawane jest skomplikowanemu procesowi modyfikacji termicznej, z zastosowaniem wysokich temperatur (nawet do 215 st. C) i pary wodnej. Proces ten sprawia, że cukry zawarte w drewnie podlegają całkowitej krystalizacji, a zatem szkodniki, pleśnie i grzyby nie mają na czym żerować. Dzięki temu uzyskujemy materiał odporny na warunki atmosferyczne, niewymagający impregnacji oraz stabilny wymiarowo – mówi Kinga Liebchen z firmy Komplex Market.

Decydując się na zakup i montaż drewnianych desek elewacyjnych w swoim domu powinniśmy przede wszystkim zastanowić się na jakim efekcie nam zależy. Ważne jest również to, czy będziemy w stanie regularnie zabezpieczać elewację, czy wręcz przeciwnie – wolimy nie robić tego wcale. To ważna decyzja, której efekty będziemy widzieć przez długie lata.

 

źródło: Komplex Market


sciany   elewacja