Znaczny wzrost zwiedzających na targach SAKRALIA 2018 w Poznaniu

Prawie 1700 osób wzięło udział w Targach Wyposażenia Kościołów, Przedmiotów Liturgicznych i Dewocjonaliów SAKRALIA, które odbyły się w Poznaniu od 13 do 14 kwietnia 2018. To ponad dwukrotnie więcej niż podczas poprzedniej edycji tego wydarzenia w 2016 r.

- Tak znaczący wzrost liczby zwiedzających zawdzięczamy głównie obecności na targach uczestników Archidiecezjalnego Kongresu Parafialnych Rad Duszpasterskich, który towarzyszył w tym roku ekspozycji – mówi dyrektor Targów SAKRALIA Marcin Gorynia. Organizatorem kongresu była poznańska Kuria Metropolitalna. To wyjątkowe wydarzenie duszpasterskie wpisuje się w przeżywanie Jubileuszu 1050-lecia pierwszego na ziemiach polskich biskupstwa powstałego w Poznaniu. Na kongresie obecni byli przedstawiciele rad duszpasterskich z całej Archidiecezji Poznańskiej. Spotkanie zainaugurowała uroczysta Msza Święta koncelebrowana metropolity poznańskiego, księdza arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Prelekcje w czasie kongresu wygłosili znawcy tematyki duszpasterstwa zwyczajnego i specjalistycznego.

Także liczba osób duchownych, które odwiedziły tegoroczną edycję była większa niż w latach ubiegłych. Silnie reprezentowana była Archidiecezja Poznańska i Gnieźnieńska, ale sporo księży przybyło na targi do Poznania także z Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, Gdańskiej, Łódzkiej i Wrocławskiej.

Targi wzbogaciła także konferencja szkoleniowa dla katechetów organizowana przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu pod hasłem "Jak wychowywać dzisiaj? Koncepcje wychowania". W programie znalazł się również cykl wykładów dla zarządców budynków sakralnych poświęconych finansowym, formalno-prawnym i technicznym zagadnieniom związanym z budową, utrzymaniem i remontowaniem obiektów sakralnych. W trakcie wykładów można było także zdobyć informacje o możliwościach uzyskania dotacji do kościołów na wykorzystanie energii odnawialnej i termomodernizacji. Pierwszego dnia targów na scenie głównej targów wystąpił zespołu Gospel Joy, który zaśpiewał największe hity muzyki gospel.

Ekspozycja

Targi SAKRALIA to największe wydarzenie targowe o tej tematyce w Polsce północnej i zachodniej. Uczestnicy targów mogli zapoznać się z kompleksową ofertą produktów i usług dla parafii, zakonów i instytucji działających na rzecz Kościoła. Wielu wystawców oferowało specjalne targowe rabaty a większość produktów będzie można zakupić na miejscu. Uczestniczące w targach firmy zaprezentowały m.in.: odzież dla księży (birety, kożuchy, kamizelki), szaty, stroje i przedmioty liturgiczne, pomoce dydaktyczne dla katechetów, dewocjonalia, wydawnictwa religijne, sztukę sakralną (ikony, rzeźby, witraże), komunikanty i hostie, wino mszalne, świece, kadzidła, oprogramowanie do obsługi kancelarii parafialnych i cmentarzy, wyposażenie kościołów oraz biur, kancelarii i archiwów parafialnych, dzwony, zegary, kuranty, nagłośnienie i multimedia dla obiektów sakralnych, instalacje grzewcze dla kościołów, osuszanie budynków oraz szeroką ofertę pielgrzymek do sanktuariów w Polsce i za granicą.

Cenne nagrody dla zwiedzających

Wystawcy przygotowali dla targowych gości szereg konkursów z atrakcyjnymi nagrodami. Do wygrania były między innymi: bilet na pielgrzymkę do Ziemi Świętej, weekendowe wyjazdy do Amsterdamu i Kotliny Kłodzkiej, maty grzewcze do konfesjonałów, grzejnik elektryczny do pomieszczeń kościelnych i parafialnych oraz vouchery na wino.

Patronat honorowy nad targami SAKRALIA 2018 sprawowali: prymas Polski, metropolita gnieźnieński, arcybiskup Wojciech Polak, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański, arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita szczecińsko-kamieński arcybiskup Andrzej Dzięga, przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego biskup Michał Janocha, biskup włocławski Wiesław Mering oraz prawosławny metropolita łódzki i poznański, arcybiskup Szymon.

źródło: MTP Targi Sakralia

wydarzenia   targi