Św. Rodzina - rzeźby Pracowni Snycerskiej Andrzej Burkot podczas targów SACROEXPO

W czasie targów SACROEXPO w Kielcach w 2021 roku Ks. Mrosław Bończoszek wraz z Martą Powązką przedstawili nam projekt rzeźby Św. Rodziny z zapytaniem o możliwość realizacji. Nie bez obaw  podjęliśmy się realizacji projektu. Nigdy wcześniej nie wykonywaliśmy rzeźb w takiej wielkości (ponad 6,5 m) zaprojektowanych jako monumentalna bryła, co było nie lada wyzwaniem tak pod względem technologicznym jak i artystycznym. Ze względu na ograniczone możliwości lokalowe rzeźba powstawała w zaplanowanych elementach połączonych ostatecznie trwale dopiero na miejscu w kościele. Na wszystkich etapach realizacji (od przygotowania bryły drewna aż po transport rzeźby) byliśmy zmuszeni eksperymentować i stosować niestandartowe technologie i warsztatowe rozwiązania. Ale w końcu udało się pokonać wszystkie trudności i z satysfakcją oglądaliśmy gotową rzeźbę w swoim miejscu przeznaczenia.

Autorka projektu- Marta Powązka tak opisuje swoje inspiracje:

Projekt rzeźby powstał w 2021 r. na zlecenie ks. Mirosława Bończoszka, Proboszcza parafii pw. Św. Rodziny w Chełmie Lubelskim .

Drzewo oliwne od najdawniejszych czasów należy do najcenniejszych dla człowieka roślin, służy jako pożywienie i lekarstwo, w Piśmie św. pojawia się wielokrotnie jako symbol pokoju, łaski i błogosławieństwa. Swoje wyobrażenie św. Rodziny oparłam na korzeniach tego drzewa, rozumianych jako korzenie wiary, dlatego są mocno zarysowane i silne. W ich centrum znajduje się tabernakulum, będące kontynuacją formy, ale wykonane w złocie. Gałęzie nawiązują do słynnej rzeźbiarskiej aranżacji w Łagiewnikach, przypominając o miłosierdziu Bożym. Postaci Józefa, Maryi i Jezusa wyrastające z korzeni, inspirowane są tradycyjną realistyczną sztuką starych mistrzów.

 

 

źródło: Pracownia Snycerska Andrzej Burkot